A Nokia sokak számára egyet jelent a mobiltelefonokkal, közülük is főként az ikonikus 3310-essel vagy éppen a Mátrixban felbukkanó 8110-essel, és a cég valóban az elsők között volt a telefonokat gyártók versenyében, de a vállalat története közel sem ezzel kezdődött, hanem a gumival és a toalettpapírral. A finn városkáról elnevezett Nokiát, illetve elődjét 1865-ben alapította Fredrik Idestam, és eleinte papírgyártással foglalkoztak, majd később belevágtak a gumibizniszbe is, valamint elkezdtek a kábelek és elektronikai alkatrészek gyártása felé nyitni.
A Nokia Corporation elnevezés, illetve maga a vállalat 1967-ben született meg, ekkor indultak a telekommunikációs fejlesztéseik is,
de eddigre számtalan más területen megvetették a lábukat, a gumicsizmák készítésétől kezdve a WC-papír gyártásán át a haditechnikáig. A Nokia a finn, tévéket gyártó Salorával összefogásban 1979-ben hozta létre a Mobira Oy-t, ami piacra dobta 1982-ben a Mobira Senatort, amit talán az első valódi mobiltelefonnak lehet tekinteni, bár az eszköz még távolról sem hasonlított a mai okostelefonokhoz: 9,8 kilót nyomott, hatalmas doboz rejtette az alkatrészeit, és hosszú antenna nyúlt ki belőle az ég felé.
Az Aalto Egyetem leírása szerint mikor Pekka Ala-Pietilä, a Nokia munkatársa és későbbi elnöke az 1990-es évek elején egy befektetői találkozón ismertette előrejelzéseit, miszerint 2000-re a világ negyede mobiltelefont fog használni, az emberek még nem vették őt komolyan - az általános vélekedés ugyanis az volt, hogy a mobilok főként professzionális módon, különféle munkákhoz alkalmazhatóak, nincs jövőjük mindennapos fogyasztói eszközként. Amint tudjuk, a Nokiának lett igaza - a mobilok mára mindenki kezében ott vannak, és kicsiny számítógépekként lényegében mindenre használhatóak, amire csak igénye támad a felhasználóknak, a vizionárius finn vállalatnak azonban időközben leáldozott, elsőségét átvették más cégek, a Nokia pedig a kispadra szorult a versenyben.
Az Aalto Egyetem egy januárban megnyitott digitális kiállítással idézi fel a vállalat dicső napjait, azokat az éveket, amikor a Nokia mérnökei és tervezői még egészen nyitott szellemiségű környezetben alkották meg radikális koncepcióikat, amelyekből néhány világsikert ért el, míg néhány csak egy-egy prototípus formájában maradt fenn, és soha nem került a nagyközönség kezébe. A Nokia Design Archive 722 bejegyzésen keresztül mutatja be a vállalat ismert és kevéssé ismert termékeit, dizájnereit és stratégiáját, a galériában pedig ezek közül gyűjtöttünk össze tíz szokatlan darabot, amelyek a mobiltelefonok különleges formáit képviselik.
A készülékek között találhatóak olyan modellek is, amelyek túl nehezen kezelhetőnek bizonyultak a megfelelő működéshez (mint a billentyűzetet furcsa helyen tartalmazó Mango Phone), és olyanok is, amelyek megjelentek kereskedelmi forgalomban, csak mai szemmel nézve tűnnek furcsának, mindenesetre mindegyik eszköz bizonyítja, hogy a mobiltelefonok nagy utat tettek meg a mostani formájukig.
(Fotó: Nokia Design Archive)